Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Oсум дена по ред НЕМА НИТУ ЕДЕН ЗАРАЗЕН во оваа земја !

Австралиската држава Викторија осум ден по ред е без нови случаи на зараза со коронавирус и без смртни случаи, па поради тоа се очекува враќање на нормалниот живот, без ограничувања.

Се очекува дека премиерот на Викторија Даниел Ендруз, утре ќе најави уште едно ублажување на мерките, вклучувајќи отстранување на таканаречениот “челичен прстен во Мелбурн”, каде движењето е ограничено во радиус од 25 километри.

На жителите на Мебурн ќе им биде дозволено патување по целата држава, а се очекува слободата на движење да се прошири кога границата со Нов Јужен Велс повторно ќе се отвори за жителите на Викторија на 23-ти ноември.

“Тоа ќе бидат големи чекори, ќе не приближат кон нормалата во однос на претходните шест или седум месеци, што е многу важно”, рекол Ендруз.

Во понеделникот ќе се обноват директните летови со Нов Зеланд, што по 30-ти јуни ќе биде првиот меѓународен лет за Мелбурн.

Најновиот бран на коронавирусот во Викторија резултирал со повеќе од 18.000 инфекции и 800 смртни случаи.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...