6 C
Skopje
сабота, април 17, 2021
spot_img

Уапсен ГРК на граница, сакал да влезе со лажна лична карта

На 07.11.2020 во 04.10 часот на Граничниот премин Меѓународен аеродром-Скопје, за излез од Република  Македонија, по извршена контрола во оперативна евиденција на К.Л.(22) од Р.Грција, било утврдено дека не бил евидентиран на кој граничен премин остварил влез во државата.

Поради сомнение во исправноста на личната карта, при извршен  преглед кај него била пронајдена албанска лична карта на име Р.Л.(22) од Р.Албанија, при што тој изјавил дека грчката лична карта му била фалсификувана. По извршена проверка било утврдено дека влез во државата остварил со албанската лична карта на 06.11.2020 на Граничниот премин Ќафасан.

Р.Л. бил лишен од слобода и предаден на полициски службеници за понатамошна постапка.

Читај Следно

10,347FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести