Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Уапсен ГРК на граница, сакал да влезе со лажна лична карта

epa08520653 A car heading towards Greece at the border crossing 'Evzoni' between North Macedonia and Greece, near the southern city of Gevgelija, North Macedonia, 01 July. Greece reopened the Evzoni border crossing with North Macedonia to EU citizens and from 14 other countries which are on a list approved by EU authorities. All travelers arriving to Greece are required to fill a Passenger Locator Form (PLF) at least 48 hours before check-in. The form is part of the country's planning for protection against the coronavirus disease (COVID-19) pandemic and will allow authorities to create barcodes for travelers so that testing of new arrivals can be targeted. EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

На 07.11.2020 во 04.10 часот на Граничниот премин Меѓународен аеродром-Скопје, за излез од Република  Македонија, по извршена контрола во оперативна евиденција на К.Л.(22) од Р.Грција, било утврдено дека не бил евидентиран на кој граничен премин остварил влез во државата.

Поради сомнение во исправноста на личната карта, при извршен  преглед кај него била пронајдена албанска лична карта на име Р.Л.(22) од Р.Албанија, при што тој изјавил дека грчката лична карта му била фалсификувана. По извршена проверка било утврдено дека влез во државата остварил со албанската лична карта на 06.11.2020 на Граничниот премин Ќафасан.

Р.Л. бил лишен од слобода и предаден на полициски службеници за понатамошна постапка.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...