Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

МИСТЕРИЈА: Во близина на Ирска има остров кој се појавува па исчезнува

Првпат беше нацртан на мапа во 1325 година од женевскиот картограф Анџелино Дулсерт, а исто така се наоѓа во каталонскиот атлас од 1375 година. Исто така е прикажано на венецијанската мапа од 1436 година како една од најголемите групи на атлантски острови, а исто така е запишана и на картата на Ортелиус за Европа од 1595 година

Два века подоцна, шкотскиот капетан Џон Нисбет го виде Високиот Бразил на пат кон Ирска, слета на брегот и помина половина ден таму со екипажот.

Тој тврдеше дека на островот се сретнал со мудар човек кој им дал сребро и злато, живеел во камен замок околу кој трчале големи црни зајаци и блескави луѓе. Наскоро, капетанот Александар Џонсон тргнал на експедиција и ги потврдил зборовите на Низбет.

Последен пат беше запишан на картата во 1865 година под името Бразилски карпа. Последни кои го виделе овој остров биле Роберт О’Флерти и Т. J.Вестроп во 1872 година, кои тврделе дека слетале трипати и, во една прилика, ги навеле семејствата да им докажат дека биле таму. Меѓутоа, кога последен пат го напуштија овој остров тој исчезна пред нивните очи.

Molder i Skali
Денешните теоретичари на антички вонземјани веруваат дека овој остров е летачки брод што слетува и повторно исчезнува.

Многумина претпоставуваат дека островот потонал поради покачувањето на нивото на морето, и бидејќи никој не го видел повеќе од сто години, тој е отстранет од сите мапи. Историчарите се убедени дека тој никогаш не постоел.

Високиот Бразил не е единствениот мистичен остров, бидејќи истата судбина го снајде и островот Песок во Пацификот, за кој тие тврдеа дека со години е фантомка и дека не постои, а потоа се појави на мапата на сателитските слики на Гугл. И овој остров е обвивка во форма на Висок Бразил и исто така исчезнува и се појавува кога сака.

најчитани вести

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...