Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Еве што ќе се случи доколку Трамп загуби и одбие да ја напушти Белата Куќа

Republican presidential candidate Donald Trump speaks at a rally at the Fort Worth Convention Center on February 26, 2016 in Fort Worth, Texas. Trump is campaigning in Texas, days ahead of the Super Tuesday primary.

Трамп покажува дека, во случај на пораз, нема намера да прифаќа официјални резултати баш така. Тој најавува правни битки, а во случај да се сопне до крај и да не ја напушти Белата куќа до 20 јануари, ќе се појават проблеми.

Ќе победиме на овие избори, а што се однесува до мене, ние веќе ги добивме, говореа Доналд Трамп и членовите на неговиот изборен тим во своите говори последните два дена, нагласувајќи дека изборите се измама, кражба, местенка.

Со ваквите ставови, пишува Вокс, не е невозможно да се реализира најцрното сценарио: Дека Доналд Трамп, во случај на пораз, едноставно одбива да ја напушти Белата куќа по 20 јануари, што е датум на инаугурацијата на новиот претседател.

Две сценарија се можни ако добие пораз

Според она што уставните и другите експерти му ги соопштија на Вокс, постојат две можни денуетрации во ситуација кога Трамп губи и не ги признава резултатите од изборите.

Првата е правна битка.

Значи, ако победи Џ Бајден, Трамп покренува тужби поради сомневање за резултатите (што веќе ги направил во неколку држави) и судовите ги прифаќаат, а Конгресот не може да ги потврди резултатите додека трае правниот спор, нема начин да се исфрли Трамп од Белата куќа додека трае таков ќор-сокак.

Ситуацијата може дополнително да се искомплицира доколку за изборните резултати одлучува Врховниот суд. Може да биде пролонгирана уставна криза што никој не ја сака.

Второто сценарио е Бајден да биде прогласен за победник, а сите законски решенија на Трамп да бидат отфрлени. Трамп е претседател на САД до инаугурацијата на Бајден, што ќе се одржи на 20 јануари.

На таа инаугурација, како традиционален симбол на мирен трансфер на власта, претседателот во заминување седи зад избраниот претседател. По инаугурацијата, Белата куќа станува дом на Бајден и Трамп мора да излезе надвор. Но, што ако Трамп се сопне и не се појави на инаугурацијата, но остане во Белата куќа, без намера да ја напушти?

Потоа, како што изјави за Вокс Барбара МекКвад, поранешен јавен обвинител во Мичиген, Бајден го има единственото решение.

„Тој тогаш би имал овластување да и наложи на Тајната служба физички да го отстрани Трамп од Белата куќа како и секој друг човек што е во неа без дозвола“, рече таа.

„Во случај на спор околу изборните резултати, работите ги решаваат судовите и Конгресот со закон, а не војската“, рече високиот генерал Марк Мили.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...