Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

ВТОРА ПОБЕДА ВО НИЗА: Македонија со цел плен од Швајцарија

Македонската ракометна репрезентација на гостувањето кај Швајцарија славеше со 23-25 (10-10) во рамките на вториот квалификациски меч за место на ЕП 2022. По слабото издание во првиот дел, нашите момци одиграа одлично во одбраната и нападот после 45. минута и не му дозволија на противникот да се врати целосно во мечот.

Со овој триумф Македонија направи важен чекор кон пласманот на Европското првенство.

Лазаров со шест гола беше прв стрелец, два од нив беа од седум метри. Стоилов имаше пет гола, Кузмановски беше стрелец на еден гол помалку. Митревски имаше седум интервенции, Томовски три.

Одигравме едно скромно прво полувреме, во кое немавме дополнителна идеја во нападот, причината беше „фластерот“ врз нашиот најдобар ракометар, Кирил Лазаров.  Македонија во четири наврати имаше водство од два гола (2-4, 5-7, 6-8 и 7-9). Избраниците на Данило Брестовац имаа шанса да поведат и со плус три, но дефанзивата беше далеку од посакуваното ниво, Шмит и Рубин лесно ја пробиваа нашата одбрана, Швајцарија играше „седум на шест“. Домашниот тим со серија од 3-0 за првпат поведе со 10-9, Кире израмни на 10-10 на полувремето.

Тешко тргнавме во вториот дел, одбраната беше раштимана, нападот тешко одеше, па Швајцарија со серија од 3-0 поведе со 18-15 во 44. минута. Брестовац повика тајм-аут направи промени, го стави Томовски, Мишевски и Пешевски. Промената и цврстата одбрана вродија плод, Пешевски, Кузмановски двапати, Лазаров и Талески го вратија водството 18-20 во 50. минута. На другата страна Швајцарија шест минути не постигна погодок.

Домаќинот стави крај на црната низа, ние останавме со играч помалку, Томовски забележа две важни интервенции во вистинско време, па Македонија со погодоците на Георгиевски и Мишевски за првпат поведе со плус три (20-23) беше на три минути до крајот.

Не дозволивме кам-бекот на противникот, стабилно и без паника го привршивме мечот.

sportmedia.mk

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...