Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Бајден се огласи: “ЧЕСТ МИ Е ШТО МЕ ИЗБРАВТЕ, ЌЕ БИДАМ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СИТЕ АМЕРИКАНЦИ“

Америка, почестен сум што ме избравте да ја водам оваа земја, напиша Џо Бајден на Твитер по прогласувањето победа.

– Работата пред нас ќе биде тешка, но ви го ветувам ова: Јас ќе бидам претседател на сите Американци, без оглед дали гласавте за мене или не. Јас ќе ја задржам вербата што ја вложивте во мене – напиша Бајден.

За победа на изборите, потребни се 270 од 538 изборни гласови, а сега дури и победи во другите земји не можат да ја „вратат“ функцијата на Трамп.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...