7 C
Skopje
среда, април 14, 2021
spot_img

13 НАВИКИ КОИ ГО ПРАВАТ ТРАМП ПОСЕБЕН

Кога ќе ги погледнеме сите претседатели на светот, можеме да кажеме дека Доналд Трамп е еден од „најчудните“.

Тој е првиот претседател на Америка во последните 130 години кој нема куче. Неговите твитови се невообичаени и чести. И неговите карактеристични „силни“ поздрави и ракувањето со кое „тресе“ луѓе, ја прават секоја посета на странска делегација и службено лице уште поинтересна. Но, тоа не е најчудната работа што може да се каже за Доналд Трамп, затоа ви претставуваме 13 необични навики на американскиот претседател.

1. Кине важни документи
Според законот, Белата куќа мора да ги чува документите на претседателот, но Трамп не може да ја отргне старата навика да ги кине важните документи откако ќе ги прочита, а потоа да ги фрли документите на подот. Ова значи дека тогаш еден тим од луѓе треба да го помине целиот ден собирање, редење и лепење на овие парчиња назад во нивната оригинална форма – или која било друга форма.

2. Ги поместува работите околу масата
Многу снимки покажуваат дека секогаш кога Трамп седнува на маса за време на состанок, тој секогаш ги движи предметите пред него кон центарот на масата, без разлика дали станува збор за чаша диетална кока-кола или душек. Кевин Волкан, професор по психологија, рече дека овој потег открива вознемиреност, потреба за контрола и чувство на досада кога разговорот води до теми што не го засегаат него како личност.

3. Ја држи чашата вода со двете раце
Интернетот „полуде“ минатиот декември кога претседателот зеде чаша вода со двете раце и пиеше додека зборуваше за новата безбедносна стратегија на телевизија во живо. Американските медиуми го окарактеризираа неговиот потег како друг пример каде Трамп „изгледа како дете“.

4. Јаде чизбургер во кревет
Зависноста на Трамп од брза храна е добро позната, но она што ги забавуваше сите беше кога американскиот новинар и писател Мајкл Волф откри во својата книга за Трамп и настаните во Белата куќа дека претседателот сака да ги поминува вечерите гледајќи телевизија додека јаде чизбургер во кревет.

5. Пие до 12 диетални Кока-Коли на ден
Луѓето беа шокирани кога Њујорк Тајмс објави дека Трамп пие до 12 диетални Кока-Коли на ден.

6. Бизарна причина зошто сака брза храна
За разлика од повеќето луѓе, Трамп не е љубител на брза храна затоа што е вкусна (покрај тоа што е нездрава), но затоа што верува дека начинот на кој се прави и пакува оваа храна е похигиенски. “Јас сум многу чиста личност. Обожавам чистота и мислам дека е подобро да се јаде од ресторан за брза храна отколку од место каде што немате идеја од каде доаѓа храната”, изјави тој за Си-Ен-Ен.

7. Никој не смее да го допира далечинскиот управувач
Продолжувајќи ја својата опсесија со чистотата, Трамп во книгата „Уметноста на враќањето“ истакна дека ги мие рацете „што почесто“, и се наведува дека под никакви околности не го притиска копчето во лифтот од приземјето, бидејќи тоа е копчето што најчесто се користи – и затоа има најмногу бактерии. Неговата бактериска фобија оди дотаму што, според американските медиуми, никој не смее да го допира далечинскиот управувач од телевизорот.

8. Во спалната соба има ТРИ ТВ
Многумина тврдат дека Трамп сака да биде во кревет (оној во кој јаде чизбургер) до 18:30 часот, каде ги гледа сите три телевизори и ги повикува своите пријатели на телефон. Извори за „Њујорк Тајмс“ тврдат дека тој гледа телевизија најмалку четири часа на ден, а понекогаш таа бројка достигнува и осум часа. Трамп ги негираше овие обвинувања: “Не гледам многу телевизија. Луѓето кои не ме познаваат велат дека сакам да гледам телевизија. Луѓе кои имаат лажни извори. Но, јас навистина не гледам многу телевизија, пред се поради документите. Прочитав многу документи”. Вие оценете кому да верувате …

9. Тој е опседнат со ајкули
Американската порно актерка Сторми Дејвис, чие вистинско име е Стефани Клифордс, објави книга каде го спомна Трамп, откако изби скандал дека таа има афера со него. Во една од приказните, таа тврди дека Трамп ја поканил во хотелска соба за време на турнирот за голф во Невада во 2006 година. Кога пристигнала, го нашла идниот претседател во пижами како ја гледа „Неделата на ајкулата“ на каналот „Дискавери“. “Тој е опседнат со ајкули и страшно се плаши од нив. Тој ми рече:” Јас донирам пари за многу добротворни организации и никогаш не би донирал на некој што им помага на ајкулите. Се надевам дека сите ајкули умираат. “Тоа беше навистина чудно, тој беше опседнат со нив”. тврди таа.

10. Тој е опседнат со својата коса
Фризурата на Трамп е позната низ целиот свет исто како и самиот Трамп, но и покрај бројните шеги на сметка на неговата коса, тој ја сфаќа својата руса коса прилично сериозно. Тој помина голем дел од својата кампања во 2016 година жалејќи се дека лаковите не се како што беа порано. “Лаковите не се како што беа порано, тие беа навистина добри. Денес кога ставате лак за коса, сè е во ред можеби 12 минути”, се пожали тој. Тој, исто така, наводно еднаш побарал да се исече џемпер од кашмир со ножици за фото-сесија за „Vanity Fair“ со цел да се избегне „нарушување“ на неговата фризура.

11. Јаде пица со вилушка и нож
Ништо не ги полудува њујорчаните повеќе од тоа кога ќе видат како некој не јаде „правилно“ пица, пренесуваат американските медиуми. И, според нив, никогаш не треба да јадеме пица со вилушка и нож, туку само со раце! Трамп, кој, како што веќе споменавме, се плаши од бактерии и инфекции, дефинитивно никогаш нема да го стори тоа.

12. Ставот на љубовта и омразата кон медиумите
Трамп, наводно, својот ден го започнува гледајќи многу негативни вести за него на телевизија, а потоа се фокусира на весниците каде со топчесто пенкало подвлекува невистинити приказни за него. Ова често ги предизвикува неговите бесни испади во врска со „лажните вести“ што ги напаѓа подоцна на неговиот профил на Твитер. Но, како што истакнува „Тајмс“ на неговиот профил за Трамп, уште полошо е ако види дека веста не се врти околу него, а наводно, за него е неподносливо ако никој не го спомнува во медиумите со денови – дури и во негативен контекст.

13. Сака тоалетни шољи од злато
Њујорк Тајмс тврди дека Трамп „има чудна навика да покажува бањи, вклучително и онаа што ја реновираше во близина на Овалната соба“. Трамп наводно е и љубител на тоалетни шољи и тоа златни, што беше потврдено кога тој побара од музејот Гугенхајм да „позајми“ слика од Ван Гог, нудејќи чиста златна тоалетна шоља за возврат наречена „Америка“.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести