Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТЕРОРИСТОТ УЖИВАЛ ВО ВИЕНА – ГРАТИС СТАН, социјално 917 евра, се на грб на државата

И покрај тоа што издржал затворска казна за обид да им се придружи на екстремистите во Исламската држава во Сирија, Фејзулаи во рекордно време добил субвенциониран стан, пишува „Кронен цајтунг“.

20-годишникот аплицирал за програмата за поддршка на млади граѓани на Виена на 11 февруари 2020 година, а на почетокот на мај потпишал договор за закуп, додека други тоа го чекаат со години. Користел стан од 41,9 квадратни метри.

Фејзулаи добивал социјална помош од 917,35 евра, а таа сума требало да се намали на почетокот на декември поради недостаток на средства.

Кујтим Фејзулаи ладнокрвно уби четири лица во Виена во понеделникот вечер. Убиени се две Австријки на возраст од 21 и 39 години, 44-годишен Австриец и 24-годишен германски државјанин кој студирал на Виенскиот универзитет за применета уметност.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...