10 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

ТАЖНО: Оваа држава ја доживува судбината на ЈУГОСЛАВИЈА

Сојузна Република Етиопија е една од економски најбогатите земји на африканскиот континент. Сепак, она што и пречи е тоа што на нејзината територија живеат многу различни етнички групи, па постои страв дека од таа причина може да се распадне. Денес е регистрирано силно гранатирање во провинцијата Тиграј, се претпоставува дека над 20 етиопски војници биле ранети поради растечката напнатост на различните етнички групи. Етиопскиот премиер Аби Ахмед Али, кој минатата година ја доби Нобеловата награда за мир за решавање на граничниот спор со соседна Еритреја, одби да ги запре конфликтите во провинцијата Тиграј, што може да прерасне во граѓанска војна. Армијата во средата се судри со силите на Тиграј во северниот дел на покраината. Премиерот Абиј тврди дека владините бази го нападнале Ослободителниот фронт на народот Тиграј (ТПЛФ). TPLF е доминантна политичка сила во Етиопија повеќе од 20 години, но не успеа со Аби кога дојде на власт во 2018 година.

Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, во средата преку Твитер испрати порака за поддршка на Аби. Тензиите меѓу Адис Абеба и TPLF ескалираа од септември, кога Тиграј одржа регионални избори и покрај федералната влада. Врз основа на сето ова, може да се заклучи дека Етиопија сега е во опасност да прерасне во овој конфликт во етничка граѓанска војна. Постои очигледна сличност на оваа состојба со настаните што се случија во поранешна Југославија во текот на 90-тите години на минатиот век. Во изминатата година имаше многу избувнувања на меѓуплеменско насилство, а за време на викендот, вооружени лица убија 32 лица и запалија 20 куќи на западот на земјата. За убиствата е виновна групата што се оддели од Оромо-ослободителниот фронт.

Земјата е етничка мешавина од различни племиња – Амхара, Оромо, Тиграј, Сомалијци, Сидам, Гурага, Волајта и неколку други. Поголемиот дел од борбите ги водеше ТПЛФ, предводен од Зенави, кој стана претседател на Етиопија во 1991 година. Зенави управуваше со земјата сè до неговата смрт во 2012 година. Неговото владеење беше обележано со периодот на транзиција на земјата во која економијата цветаше најмногу. Тој беше наследен од Хаилемариам Десаленј (Волајта), кој ја пренесе диригентската палка во Абија (Оромо), во 2018 година. Но, како што опаѓаше моќта на Тиграј, растеа етничките немири, особено кај Оромите, кои сочинуваат една третина од населението во земјата.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести