Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Спречен ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД во Белгија – уапсени 2 МАЛОЛЕТНИЦИ

Белгиски федерални обвинители уапсиле две малолетни лица под сомнение дека планирале терористички напад, пренесува Гардијан.

Осомничените 16-годишник и 17-годишник се уапсени на 31 октомври по рациите во градовите Еупен и Ла Каламин, лоцирани во регионот Лиеж. Обвинителството соопшти дека се осомничени за „обид за терористичко убиство и учество во терористичка организација”.

Дверте момчиња планирале напад врз полицаец. Пред да бидат осомничени, тие снимиле и видео во кое се заколнуваат на верност кон Исламската држава.

Тие биле уапсени пред терористичкиот напад во Виена овој понеделник кога беа убиени четири лица. Двајцата осомничени се однесени во притворен центар за млади.

Пред четири години, во координирани напади во Брисел биле убиени 32 лица, а од тогаш белгиската полиција имала повеќе акции со помош на кои спречиле терористички напади.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...