Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СЕ КРИЕЛ ВО ПОДРУМ ВО ВИЕНА: Дејан Матиќ раскажува за пеколот во Виена и како спасил жива глава !!!

Дејан Матиќ се криел во подрумот на ресторан за време на терористичкиот напад во Виена! Кобната вечер, пејачот излегол во градот со сопругата Јелена и пријателите, не знаејќи дека џихадистите ќе го извршат нападот.

Одлучиле да се забавуваат бидејќи полицискиот час стапуваше во сила следниот ден поради коронавирусот, а се претвори во хорор.

– Бевме во еден ресторан на еден пријател, и штом слушнавме што се случува, се спуштивме во подрумот и чекавме да поминат нападите – вели Дејан Матиќ.

– Нападот започна во 20 часот, а еден час подоцна дознавме што се случува. И тогаш се слушаа сирени, настана општ хаос. Паника се прошири на социјалните мрежи и тогаш пријателот не однесе во подрумот на ресторанот. Се чувствував како да сме во засолниште бидејќи војната започнуваше. Некои беа исплашени, но јас бев прилично смирен.

Тој додава дека најдраматичен момент од вечерта бил кога се проширила веста дека терористите се движат кон местото каде што се наоѓал ресторанот .

 – Слушнавме дека напаѓачите се упатувале кон округот во кој сме. Потоа, еден човек, бегајќи од терористите, влета во ресторанот. Тој беше блед како партал, преплашен и нем. Не можеше да каже ништо – се сеќава Дејан на застрашувачките сцени.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...