Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ПАНДЕМИЈАТА ЌЕ ЗАПРЕ НА ПРОЛЕТ, тврди познат италијански научник

Пандемијата на ковид-19 ќе запре помеѓу април и мај следната година, тврди италијанскиот научник, професор на Универзитетот во Неапол, Франческо Санино, кој предводи група научници и истражувачи кои претходно, користејќи математички метод, предвидоа дека новиот бран пандемијата ќе биде помеѓу октомври и ноември.

– Нашите проценки се покажаа како многу веродостојни, очекувавме дека владата ќе ги почитува резултатите што ги постигнавме и ќе преземе соодветни мерки на време, но, за жал, тоа не се случи, рекол професорот Сонино.

Според новите проценки објавени во научното списание „Syantificate Report“, во Италија може да има околу осум милиони луѓе заразени со вирусот корона.

Професорот Сонино тврди дека сега сме само на почетокот на вториот бран на пандемијата на коронавирусот и дека ефективноста на мерките што се преземаат сега ќе се покаже за само неколку недели.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...