Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Мицкоски не собра храброст да соопшти дека бега од избори

Раскол на седницата на ИК на ВМРО-ДПМНЕ – соопштение без став

На состанокот на Извршниот Комитет имало спротиставени ставови. Дел од присутните аргументирале дека Америка има избори во услови на Ковид-19 и оправдувањето со корона нема да помине. Во нивниот настап истакнале дека не е “вмровски” да се бега од избори. Аргумент плус било тоа што ВМРО во Штип победило на претходните парламентарни избори и требало да се искористи оваа шанса да се сврти атмосферата. Според нив не смеело ВМРО да се откаже од штипјани и тие да се да се остават на немилост на СДСМ.

Мицкоски жестоко се спротиставил и заедно со потпретседателите Николоски и Мисајловски и пратеникот Милошоски застанале зад идејата за бојкот.

После долга и тензична дискусија одлучено е да се добијат уште неколку дена на време со тоа што ќе се постави рок од 3 дена за договор со СДСМ за одложување на изборите.

На прес-конференција не се појави Мицкоски кој бил исклучително нервозен после состанокот туку Дафина Стојановска.

  • Нашата земја е на самиот врв во регионот по бројот на заразени и по бројот на починати споредено со бројката на направени тестови. Сето ова укажува на тоа дека нема услови за одржување на локални избори во Штип и Пласница и дека истите треба да се одложат се до обезбедување на пристојни и нормални услови за функционирање и фер изборна кампања, што беше и едногласен став на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, истакна Стојановска.

Слаб медиумски интерес за Мицкоски

Забележително остана дека на прес-конференцијата не се појавија многу од медиумите како Телма, Канал5, ТВ 24, но не се појавија ниту редовните на опозициските пресови, како Инфомакс и ТВ Алфа, дали ова е резултат за проблемите со финансирањето и каснењето со плати за што предходно пишувавме останува да видиме.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...