Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Макрон: Апелирам за реформа во Шенген зоната

Францускиот претседател Емануел Макрон повика денеска за детална ревизија на шенгенскиот простор за слободно движење во Европа.

– Апелирам на ревизија на Шенген зоната и поголема контрола, истакна Макрон за време на посетата на француско-шпанската граница на превојот Ле Пертис, додавајќи дека следниот месец ќе ги изнесе „првите предлози до Европскиот совет“. Макрон, исто така, најави двојно зголемување на силите кои ја контролираат француската граница, од 2.400 на 4.800, во рамки на борбата против тероризмот, трговијата со луѓе и илегалната миграција. – Таква одлука е донесена „поради интензивираните закани“ по неодамнешните напади, вклучувајќи го и нападот во Ница, нагласи францускиот претседател

најчитани вести

Македонија

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Анита Ангелевска која викендов побара оставка од претседателот на партијата Христијан Мицкоски за „Утрински брифинг“ на Слободен печат појасни...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Македонија

Христијан Мицкоски минатата недела во тајност заминал од државата и според високи партиски извори отишол на средби во Белград. Од партијата официјално молчат околу...