Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

Интересна приказна како Белград го добил своето име

По десет години егзил, еден од најголемите српски писатели на 20 век ја напиша познатата поема „Плач над Белград“, жалејќи го градот во кој не е роден, но таму помина само мал дел од својот живот.

Една деценија подоцна, Црњански се врати во Белград, каде престојуваше во истиот хотел каде што живееше Иво Андриќ, а потоа  живееше во еден стан во улицата Милешевска, на вториот кат, над кафеаната „Влтава“, сè до неговата смрт во 1977 година.

Црњански, како и сите негови жители во градот на устието на Дунав, беше новодојденец.
Судејќи според клучниот пишан извор за историјата на Србите, делото „За управувањето со империјата“ од византискиот император Константин Порфирогенит, Србите го преминале Дунав како Црњански и го виделе Белград за кратко време,  на почетокот на VII век . Но, како да не можат да го заборават – Порфорогенит раскажува како тие побарале од императорот Хераклиј да им дозволи да се вратат, а потоа се населиле во античкиот Сингидунум на Дунав.

Во 9 век, тој се појавува во документите под словенското име Бели град
Ако само ја погледнете картата на Балканот, ќе видите колку се страшни јужнословенските имиња на градовите – исмејувачки и мрачни. Сепак, Словените му дадоа прекрасно име на Белград, очигледно маѓепсано од белите келтски и римски утврдувања на карпата над двете реки.

Историјата на Белград е историја на илјада опсади. Затоа стана град кој постојано го менува својот карактер, но ги преживува сите можни режими, сите можни бои.

– Раскинат, истурен, исто како никогаш да не постои, но е вечно создаван, повторно изграден и обновен – пишува Иво Андриќ.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...