Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ЕВЕ ШТО ШВЕРЦУВА БУГАРСКИ КАМИОНЏИЈА кога патува за Европа (ФОТО)

Царинските службеници на Србија, во соработка со полицијата на граничниот премин Стрезимировци, спречија обид на возач на камион да прошверцува 500 пури наменети за пазарот во ЕУ, криејќи го под креветот во кабината на камионот, соопштија од српската полиција.

Овој необичен случај е откриен кога камион со бугарски регистарски ознаки пристигнал на влезот во Србија во текот на утрото за редовна царинска контрола.

Се работи за камион што се користи за превоз на автомобил, кој возачот го зел од Бугарија и заминал во Германија и Италија.

На прашањето на цариниците дали има нешто да пријави, 46-годишниот возач одговорил негативно, но деталната контрола што ја спровеле цариниците и полициските службеници ги демантирале неговите зборови.

Имено, веднаш штом започнал прегледот во кабината, се почувствувал ароматичен мирис на пури, кои наскоро биле откриени под креветот на возачот. Пронајдени биле 13 пакувања од разни бренодови.

Потоа, по детално пробарување на кабината биле пронајдени уште седум пакувања егзотични пури.

Вкупно биле пронајдени вкупно 498 пури во камионот, чија вредност се проценува на нешто повеќе од 8.000 евра, што надминува една третина од вредноста на камионот, возилото е привремено задржано до крајот на постапката.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...