Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НА ЦРНА ЛИСТА: Берлинска пиварница со шокантен потег

German Chancellor and head of the Christian Democratic Union (CDU) Angela Merkel toasts during the Trudering festival in Munich, Germany, May 28, 2017. REUTERS/Michaela Rehle

Берлинската пиварница „ Staendige Vertretung (StaeV)“ ги стави на црна листа германската канцеларка Ангела Меркел, министерот за финансии Олаф Шолц и други политичари заради воведувањето на ограничувања како резултат на пандемијата. Одлуката ја донесе раководството на компанијата предводено од Јорн Питер Бринкман.

Во обраќањето објавено на Фејсбук, извршниот директор на пиварницата Биркман и неговиот деловен партнер Јан Филип Бубингер изјавија дека „политичарите не го искористија времето од април за да ја подготват земјата за вториот бран на пандемијата“.

Во исто време, оваа пиварница ги презеде сите мерки и разви концепт за заштита на гостите од инфекција со вирусот. Одлуката за затворање на угостителските објекти, според нив, е целосно нејасна и претставува чист акционизам.

Бринкман ги повика колегите – сопственици на ресторани и барови – да се обратат до него и да ги стават на црната листа одговорните за мерките што водат кон затворање на објектите.

„Staendige Vertretung“  е отворен во 1997 година во владината област Берлин. Нуди традиционална храна и светло пиво, произведено во Келн.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...