7 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

МАЕСТРАЛНО: Илон Маск гради ГРАД НА МАРС!

Контроверзниот милијардер, филантроп и научник, Илон Маск отсекогаш имал една желба, која досега не била исполнета. Неговата желба отсекогаш била да го посети, ни помалку ни повеќе, Марс! Изминатите неколку дена, Маск беше во центарот на вниманието на јавноста поради неговиот супер-брз интернет, кој го лансираше во орбитата на планетата Земја. SpaceX нема да ги признае меѓународните закони на Марс, судејќи според правилата за употреба на неговиот проект Starlink! Оваа компанија ќе донесе свои законски регулативи во вселената, а Маск најави дека ќе го направи својот „самоодржлив“ град на таа планета! Оваа идна колонија на компании SpaceX ќе користи Интернет од своите сателити Starlink, така да не мора да се грижите дали вашиот Wi-Fi ќе има опсег на „Црвената планета“.

Како што можевте да прочитате на нашиот портал, над Земјата кружат над 800 интернет сателити, а се очекува тој број да надмине десетици илјади во наредните години! Апликацијата на овој проект веќе функционира во одредени региони. Корисниците посочија дека „Условите за користење“ на Земјата и Месечината ќе бидат применети според важечките закони во Калифорнија. Правилата, законите, прописите низ Сончевиот систем сè уште не се јасни. „Услугите дадени на Марс, или на патот кон Марс преку ѕвезда или некое друго вселенско летало, партијата го признава Марс како слободна планета и ниту една влада на Земјата нема авторитет или суверенитет преку активности на Марс! Соодветно на тоа, сите спорови ќе бидат решени преку принципи на самоуправување, кои биле воспоставени со добра волја во времето на разрешувањето на Марс! “- се наведува во делот за важечкото право.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести