13 C
Skopje
петок, април 16, 2021
spot_img

Дали би платиле МИЛИОН ДОЛАРИ ЗА ПИЈАЧКА – Овие се најскапите пијачки во светот !

Повеќето луѓе, од време на време, сакаат да пијат добар пијалок, но ако се најдете во можност да платите за еден од пијалоците на оваа листа, веројатно ќе се одлучите за нешто безалкохолно.

Виски „ Dalmore 62“ – 215 000 долари.

Овој пијалок е малку мистерија, бидејќи никој навистина не знае од каде потекнува неговото име, ниту процесот на правење на ова виски што го прави толку скапо.

Познато е дека се направени само 12 шишиња од овој пијалок, што игра голема улога во цената. Интересно е што последното познато шише што беше забележано во јавноста, всушност беше купено на аеродромот во Сингапур. Како стигнало таму, никој не знае.

Вино „Romanee-Conti“ од 1945 година – 558 000 долари

Виното стана крал на колекционерски вина, а тоа 1945 година се смета за негова најценета берба.

Во 1945 година се произведени само 600 шишиња, што е исто така значајно затоа што ова беше последната година пред да ги заменат своите лози.

За оваа бројка, виното беше продадено Сотбиевата аукција и го опишаа како „концентрирано и егзотично, со навидум вечна моќ – вино во мир со себе“.

Вотка „Diva“  – еден милион долари

Ако барате нешто сосема поинакво, и навистина не ве интересира вкус или пари, тогаш оваа вотка може да биде вистинскиот избор за вас.

Процесот на тројна филтрација и дава на оваа вотка исклучително висока цена. Прво се филтрира преку мраз, потоа преку нордиски јаглен од бреза и на крај преку песок и скапоцени камења. Покрај тоа, шупливата централна цевка во шишето е исполнета со кристали Сваровски кои можете да ги извадите и да ги користите како што сакате.

Покрај тоа, плаќате милион долари за шише вотка, што најверојатно ќе има ист вкус како и секоја друга вотка со солиден квалитет.

Коњак „Henri IV Dudognon Heritage Cognac Grande Champagne“ – 2 милиони долари

Овој коњак стар е скоро еден век, што му дава астрономска цена. Се разбира, тоа не е единствената причина. Овој пијалок е драгоцен благодарение на наметливото шише во кое се наоѓа – тој е обложен со платина и злато и украсен со 6.500 дијаманти.

Текила „Ley.925“ – 3,5 милиони долари

Оваа текила е направена од чисто сини сокови од агава, ферментирани и стари шест години. Се наоѓа во шише што личи на школка, и е украсено со бело злато, платина и дијаманти. Последното издание беше продадено по оваа рекордна цена во 2006 година.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести