Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ШОК: СО ОВИЕ ЗБОРОВИ ТИТО СЕ ПРОСТИЛ ОД ЈУГОСЛАВИЈА

Доживотниот претседател на Југославија го почувствувал својот крај.  Во една прилика, Матија Бешковиќ рече дека Јосип Броз Тито останал голем човек без дела како познатите оперски пејачи пред уредите за снимање звук.

Верните југословенски носталгичари не би се согласиле со оваа изјава на познатиот писател, но тие сигурно можат да гарантираат дека Тито бил еден од највлијателните водачи во светот, и дека неговата политика, како и начинот на живот што го водел, се уште е многу интересен.

Пред смртта на југословенскиот претседател, тој бил посетен од неговиот воен пријател Светозар Вукмановиќ во претседателската резиденција на Тито во Бријуни. (Омиленото место на Јосип Броз и неговата вила беа прогласени за Национален парк во 1983 година и оттогаш се достапни на јавноста.)

По тој повод, Вукмановиќ го прашал: „Што е со Југославија?“

На што Тито јасно одговорил: „Ја нема повеќе Југославија!“

Сава се надоврзал со  прашање што е со Партијата, а одговорот бил ист.

„Ја нема веќе ни партијата“, рекол Тито.

Вистина е дека Тито навистина останал сам во самракот на својот живот, а не само што останал без сè што создаде, туку останал и без сопругата и пријателите.

Јосип Броз Тито и Јованка Броз

Иако тие останале во официјален брак до крајот на неговиот живот, врската меѓу двајцата започнала да се распаѓа во 1970-тите и на крајот се свела на фактот дека таа не го видела во последните неколку години од неговиот живот.

Некои членови на Претседателството на СФРЈ дури отишле дотаму што ја замолиле Јованка официјално да се разведе од Тито. Јованка особено се пожалила на однесувањето и постапките на Стане Доланц, член на Претседателството на Лигата на комунистите и државата.

Отишол на Ужичка 15, кај Тито и нејзиниот дом: „Тој ги сакаше чевлите на Тито, викаше: Развод … развод …“, рекла Јованка.

најчитани вести

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

НЕКОИ работи се повторуваат одново и одново во разни филмови, но во реалноста многу ретко. И ова е особено точно кога станува збор за...

Забава

Светски познатата пејачка Ерика Баду изненади многумина кога на Twitter објави дека е позитивна и негативна на тестот за вирусот корона. Ерика направи брз...

Забава

ОВЕН Работа: Под голем стрес сте на работа. Не само што имате проблеми за реализација на плановите, туку добивате лоши вести за финансиите. Љубов:...