Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

“ПИНК ПАНТЕРИ” прават ЛОМ – СУДОТ РЕШИ ДА ГИ ПОЧАСТИ

Светот сè уште се сеќава на кражбата на организацијата „Пинк Пантер“ што се случи во Дужовата палата во Венеција, а на некои од осомничените, кои беа успешно изведени пред лицето на правдата, им беа намалени затворските казни како да сториле кривично дело во супермаркет, а не дека украдоа накит вреден три милиони долари, симбол на италијанската култура. Откако украде накит од колекцијата на катарскиот шеик Абдулах ал-Тани како дел од изложбата „Благ могул и Махараја“, судијата Енрико Кампалија го осуди Винко Томиќ, кој се смета за водач на банда од шест хрватски и српски крадци, на пет години затвор и четири месеци затвор, додека другиот бегалец, Драган Младеновиќ, доби шест години затвор, и покрај фактот што двајцата решија да ја скратат судската постапка, во рамките на која казната требаше да им биде намалена за една третина, пишува италијанскиот „Кориере дел Венето“. Веста за овој „пуч на векот“, што се случи на 3 јануари 2018 година, го обиколи целиот свет и судијата истакна дека „екстремната тежина на спорните факти и изразената способност да се изврши кривично дело заслужуваат разумна казна“. Исто така, фактот дека кражбата се случила во „симболот на италијанската култура, историја и цивилизација, резултира со голем јавна тревога и срам“ за италијанската држава и нејзиниот имиџ во светот.

Зелено светло за многу поблаги казни
Една година подоцна, кога аферата се смири, Апелациониот суд даде зелено светло за многу поблаги казни, кои се еднакви на „кражба во супермаркет“: три години за 62-годишниот Томиќ и три години и четири месеци за 56-годишниот Младеновиќ. Од друга страна, нивните адвокати пристигнаа на „Палацо Гримани“, каде се одржуваат рочиштата на Апелациониот суд, со подигање на белото знаме – тие се откажаа од сите причини за жалбата, посочувајќи на „преговори за признавање вина на рочиштето“, што сега е практика во друг степен на судење.

Камерите снимија сè
Камерите за видео надзор во музејот снимија како Томиќ влегува во просторијата 154 и зема брош и пар обетки во вредност од скоро три милиони евра, но осигурани за осум милиони. За тоа време, Младеновиќ беше „столб“ кој имаше за задача да го заштити од окото на камерата. Одбраната на Томиќ првично го оспори обвинението на Џовани Гаспари, кој исто така ги смета нивните „подготвителни инспекции“, односно посетите на музејот на 30 декември и 2 јануари, како обид за кражба, нагласувајќи дека „обвинетиот сакал само да ја провери состојбата на местото, затегнатоста на витрините и карактеристиките на безбедносниот систем“. Барањето беше само за намалување на казната и судот го прифати по зелено светло на заменик-државниот обвинител Марина Кармела Барбара Ингоџа.

Еден осомничен избегал
Судиите ги потенцираат „изјавите за признание“ на Томиќ и „малиот криминален протагонизам“ на Младеновиќ, кој никогаш не заврши пред судијата затоа што тој избега од безбедносната ќелија на хрватската граница веднаш по апсењето на 7 ноември 2018 година, бегајќи во Србија каде што нема договори за екстрадиција со Италија. Постојат две верзии за неговото бегство во Србија. Хрватските медиуми објавија дека на денот на апсењето, Младеновиќ нападнал полицаец во службените простории на граничниот премин Товарник, а потоа ја преминал границата. Италијанските медиуми имаат малку поинаква приказна, според која Младеновиќ ги измамил полицајците велејќи им дека мора да оди во тоалет, а потоа избегал низ прозорецот додека полицаецот стоел пред вратата. Судијата Кампалија ги отфрли олеснителните околности, истакнувајќи дека кражбата се случила „најверојатно по налог“ и го критикуваше фактот дека разбојниците не кажувале каде завршил накитот, „со јасна намера да и се обезбеди огромна добивка на целата криминална група“. Во оваа банда беа Желимир Грбавец (50), Звонко Гргиќ (45), Владимир Шуркин (48) и Горан Перовиќ (56). Првиот, возачот, беше договорен за три години и 10 месеци затвор, откако судијата ја отфрли првата хипотеза за една година пократка казна. Гркиќ и Дуркин беа осудени на две години и 10 месеци, но тие учествуваа само во обид за кражба.

Минатата година, судот ги отфрли нивните спогодби за признавање вина, бидејќи ги сметаше за несоодветни во однос на направената штета. Перовиќ, кој излегол од музејот со накит во раката, откако го добил од Томиќ, никогаш не бил уапсен и по него се трага. Тој беше во Србија минатата година и со тоа беше недостапен за италијанското судство, а неговиот адвокат истакна дека неговиот клиент „не може да се смета за бегалец бидејќи нема конкретни докази дека има информации дека е приведен во Италија“. Потсетуваме, тие најпрво се обидоа да го украдат накитот на 30 декември 2017 година, кога со влезници влегоа на изложбата, но обезбедувањето ги прекина. Тие повторно дојдоа во палатата на 2 јануари 2018 година, но и тогаш не успеаја да го украдат накитот бидејќи не можеа да ја отворат витрината заради посетителите. Дури следниот ден успеаја да украдат пар обетки и брош од платина, како и дијаманти, од витрината.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...