Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

НАЈТАЖНАТА СЛИКА ЗА ДЕНЕС – ќе ве натера да размислите

Дали ви се случува сцените од нашето секојдневие да ве натераат да размислите сериозно?
Една таква сцена ни доаѓа од Нови Сад, а на неа гледаме еден постар човек кој шета меѓу автомобилите и чека на семафор, кој моли за милостина.

Колку треба да се нема за да мора да молите на таа возраст?

Оваа тажна слика на човек кој во Нови Сад, на крстосницата Булевар Ослободување и Булевар Цар Лазар, им пружа на минувачите пластична чинија со цел да соберат парче леб.

Тој не е бездомник, не е неуреден и не е некој што поминува ноќи на улица. Тој е само човек кој не може да ги покрие основните трошоци за живот од својата пензија. Тој е човек кој не може да се бори за својот динар, па затоа е толку слаб и подгрбавен што се обидува да излезе од работ на постоењето на кој било начин.

Со стап во едната рака и сад во другата, стоеше со часови. Ова е тажна слика, поради што треба сериозно да се запрашаме. Ако не можеме да сториме ништо друго, да не свртуваме глава кон семафорите.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...