Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

КЛАСТЕР СКОПЈЕ: Аеродром над 800 заразени, Карпош над 700 – ОВА СЕ ДЕТАЛИТЕ ЗА СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа с регистрирани се 397 нови случаи на ковид-19 во Скопје, а   оздравени се 125.

Починати се  4 лица од Скопје  на возраст од 67, 58, 64 и 76 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Скопје од почетокот на епидемијата изнесува  14028, од кои  активни се 4862

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 259

• Гази Баба – 639

• Аеродром – 847

• Карпош – 708

• Центар – 643

• Кисела Вода – 623

• Ѓорче Петров – 398

• Бутел – 252

• Шуто Оризари – 53

• Студеничани – 21

• Сарај – 36

• Арачиново -10

• Илинден – 111

• Сопиште – 44

• Чучер Сандево – 28

• Петровец –37

• Зелениково -16

• Странец – 43

• Нераспределен- 94

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...