Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Фаучи: Постигнувањето на природниот имунитет ќе значи многу страдање и смрт

Постигнувањето на природниот имунитет на стадото во САД би значело толку многу страдање и смрт во земјата што би било неприфатливо, рече главниот американски инфектолог Ентони Фаучи.

– Имаме само 10 проценти или повеќе од населението кое е веќе заразено и имаме 225 000 мртви. Ако сакате да добиете имунитет за 75 проценти од населението, само множете го тоа и видете колку ќе бидат мртви ако со природна инфекција се стекне имунитетот на стадото, рече Фаучи.

Како што објасни, сега е потребна комбинација на заштита предизвикана од вакцината и заштита на оние кои за жал веќе биле заразени.

– Затоа вакцината е толку важна за многу побезбеден пат до имунитетот на стадото, рече Фаучи, пренесува Си-Ен-Ен.

Тој исто така ја истакна важноста за еднаква дистрибуција на вакцината.

– Прво ќе им биде дадена на здравствените работници, вработените во други важни услуги и ранливите групи на луѓе кои веќе имаат хронични заболувања.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...