Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТРАГЕДИЈА: Ердоган потврди засега 12 починати и 439 повредени во катастрофалниот земјотрес

Покрај Турција, од земјотресот погодено е грчко острово.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се обратил на граѓаните на Турција после разорниот земјотрес кој денеска ја погодил провинцијата Измир, но и дел од Грција во која како што рекол, загинале 12 лица, додека 439 се повредени.

– Спасувачи работат на рушевини на 17 објекти. Ангажирани се сите расположиви потенцијали за потребите на спасувачките операции – рекол Ердоган во телевизиското обраќање.

Како што навел, пет лица моментално се на операција, а осумина на реанимација. Турскиот претседател изразил сочуство на Грција поради жртвите од земјотрес и порачал дека “солидарност на две соседни земји е повредна од многу други работи во животот“.

Земјотресот покрај Измир погодил и грчки остров. Бројот на погинати и повредени постојано се менува.

Телеграма со сочуство до Ердоган пристигнала од рускиот претседател Владим Путим.

На грчкиот остров Самос загинале два тинејџера врз кого паднал ѕид од зграда.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...