Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СТРАШНО: Урнати згради и во Грција, затрупани деца, се бројат загинати!

Момче (17) и девојче (16) починале откако на нив паднал ѕид во моментот кога земјотрес го погоди регионот на островот Самос. 

Како што пренесуваат медиумите, едно дете останало мртво на место, додека другото без свест и во тешка состојба било префрлено во болница каде и покрај натчовечките напори на лекарите, после половина час им подледгнало на повредите. 

Инаку, силниот земјотрес кој се почувствувал и во Атина и Турција, според првичните проценки бил со јачина од 6,7 по Рихтер. Потресот се случил малку пред 14 часот на грчкиот остров Самос, 17 километри во морето западно од провинцијата Измир во Турција. После првиот потрес следувале уште три со магнитуди 4,1, 4, 2 и 4,8.

Локалните медиуми пренесуваат за штетите на објекти и патиштата, додека според извештаите од Турција неколку згради во крајбрежниот град Измир се урнале како резултат на потресот. 

Ова е видео од рушењето на една од нив! 

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...