Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Среде пандемија, загрижени пратеници од ВМРО-ДПМНЕ бараат да се одвојат пари за превод на книги

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска на својот Фејсбук профил објави дека се чуствува загрижено заради тоа што власта сметала дека превод на книги е дополнителен и непотребен трошок.

  • Држава без сенс за поддршка на развојот на уметноста, културата, образованието и науката е осудена на пропаст. Слушам и гледам како претставничка на владејачкото мнозинство смета дека преводите и печатењето на книги било големо промашување и не знам уште што и било непотребен трошок за државата!?- Дефинитивно мораме како општество да почнеме да се справуваме со негативната селекција, инаку ќе биде народната: Дојдоа дивите, ги избркаа питомите!- пишува Василевска на фејсбук.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...