Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ПРИСТИГНАА ЛЕТЕЧКИТЕ АВТОМОБИЛИ – конечно се легализирани, еве колку ќе чини

Замислете автомобил со кој можете да возите на улица, но и да летате во него.

PAL-V Liberty е најпозната марка летачки автомобили и тие се популарни низ целата планета.

Тие направија одлично возило кое има можност за летање, а по неколку години од неговото официјално претставување, автомобилот стана целосно легален.

Ова значи дека можеме да го видиме и во Европа, ако некој издвои 300.000 евра за PAL-V Liberty.

По неколкумесечно тестирање, вклучително и тестирање на перформанси, сопирање, емисии на гасови и слично. Извршени се 150 часа тестови на лет и поминати вкупно околу 1.200 тестови пред да се добие „зелено светло“.

За потврдата за дозвола за лет се уште се чека потврда, а сите услови во ЕАСА (Европската агенција за безбедност на воздухопловството) ќе бидат завршени до 2022 година.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...