Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

НИТУ КОРОНА НЕ ГИ ПЛАШИ: Во Подгорица илјадници верници го пречекаа Амфилохије да му оддадат последна почит (ФОТО+ВИДЕО)

Илјадници верници се собраа пред црквата Христово воскресение во Подгорица за да ги пречекаат посмртните останки на црногорскиот и приморски митрополит Амфилохије.

– Ја воскресна Црна Гора и повторно ја направи Христова. Ќе дојде часот кога ќе станеш, а ние со тебе. Поздрави ги Свети Сава, Петар Цетињски, Василиј Острошки и другите светци. Ние ви завидуваме на тоа. Се надеваме дека Господ ќе не погледне и ќе се сретнеме со нив, рече владиката Методиј, кој стоеше покрај ковчегот.

После богослужбата во Соборниот храм, граѓаните се збогуваа од Амфилохије, а предвидено е дефилето да трае цела ноќ.

Неговото тело пристигна во Подгорица околу 14:30 часот, беше положено во храмот, а неколку минути подоцна започна службата. Река народ се излеа вчера и утрово да му оддадат последна почит на митрополитот Амфилохије.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...