Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Зошто пилотот и копилотот НИКОГАШ НЕ СМЕАТ ДА ЈАДАТ ИСТА ХРАНА

Иако оваа пракса не е пропишана со закон, по правило, таа е усвоена од самите авиокомпании со цел подобро да ги заштитат своите патници.

Безбедноста на патниците во авионот е скоро целосно во рацете на персоналот, така што пилотите на комерцијалните летови мораат да почитуваат одредени работи, но тие можат да влијаат и на многумина.

На пример, пилотите обично можат да изберат копилот со кого би сакале да летаат, а исто така имаат можност да изберат личност со која не сакаат да ја делат пилотската кабина, пишува Пун куфер. Сепак, некои правила не смеат да бидат прекршени на кој било начин, а едно од нив вели дека пилотот и копилотот не смеат да јадат иста храна.

Иако правилото на почетокот може да изгледа чудно, има многу добри причини за тоа и, се разбира, тие се од безбедносен карактер.

На пример, ако нешто тргне наопаку со оброкот на еден пилот и тој е отруен од храна, другиот пилот нема да ја доживее истата судбина и ќе може да ја преземе контролата над авионот.

Важно е да се додаде дека оваа практика не е пропишана со закон, туку по правило ја донесуваат самите авиокомпании со цел подобро да ги заштитат своите патници. Исто така, на пилотите им се препорачува да избегнуваат одредена храна пред летот, како што е суровата риба.

Труење со храна на летови е ретко, но пријавени се и некои случаи. Најпознат е оној од 1982 година, кога дури 10 члена на екипажот, вклучително и пилотот и копилотот, беа отруени со расипан пудинг, и да биде работата уште полоша, тоа беше на прекуокеанскиот лет Њујорк-Лисабон. Сепак, и тогаш пилотите ја задржаа присебноста и успеаја да се вратат во Бостон.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...