Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Деновиве на неколку спомен-плочи се чкрта зборовите „бугарски окупатор“

Кој ги чкрта зборовите „бугарски окупатор“ од таблите во Македонија? Деновиве на неколку спомен-плочи од периодот на Втората светска војна на кои се оддава почит на народноослободителните херои е исчкртан делот кој го извршил нивното убиство.

Па така на таблата на херојот Блаже Христовски стои дека загинал во скопскиот затвор во 1942 година од бугарскиот окупатор.

На сличен начин е осквернавена таблата која датира од 1965 година. На неа пишува дека на тоа место во 1905 година го обесила војводата од Илинденското востание Александар Турунџев.

По него стои пак дека битолската партизанска организација извела акција против бугарскиот фашистички окупатор. Токму тој назив „фашистички окупатор“ им пречи на Заев и СДСМ и затоа мора да се брише.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...