Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

БАРСЕЛОНА ГОРИ: Хаос на масовните протести против карантин!

Демонстрантите кои се противат на ограничувачките мерки за сузбивање на пандемијата на вирусот корона во Шпанија, денеска се судрија со полицијата на улиците на Барселона.

Педесет демонстранти ги гаѓаа припадниците на полицијата со камења и запаливи материјали, соопшти полицијата, наведувајќи дека демонстрантите биле потиснати.

Претходно, околу 700 демонстранти одржаа мирен протестен марш низ улиците на Барселона. Слични протести имаше и во Билбао, пренесува Ројтерс.

Шпанија воведе вонредна состојба оваа недела, и како и другите европски земји, прибегна кон драстични мерки за сузбивање на ширењето на вирусот, иако помалку ограничувачки од Германија или Франција.

Вонредната состојба им дозволува на регионалните власти да ја ограничат слободата на движење со воведување полициски час или забрана за движење.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...