Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ШПАНИЈА ГОРИ: Продолжена ВОНРЕДНА СОСТОЈБА НА УШТЕ 6 МЕСЕЦИ

Шпанскиот парламент денес изгласал вонредната состојба во земјата која ќе продолжи за уште 6 месеци, со што локалните власти ќе добијат дополнителни овластувања за контрола на вториот бран корона вирус.

Вонредната состојба во Шпанија ќе остане во сила до 9. мај 2021 година, пренесува Ројтерс.

Шпанија е една од најголемите жаришта на коронавирус во Европа, со повеќе од 1,1 милион заразени од почеток на пандемијата и повеќе од 35.000 смртни случаи.

– Свесни сме дека граѓаните се уморни од повеќемесчните напори и жртви и од тоа што неможат да праваѕ она што предходно го правеаа – да се прегрнуваат и дружат со семејството и пријателите. Но не е време за ублажување на мерките, имаме многу тешки недели и месеци пред нас – изјавил министерот за здравје Салвадор Илја.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...