Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТРАГЕДИЈА: Брод се запали и преврте, најмалку 140 луѓе удавени

Сенегалската и шпанската морнарица и рибари спасија околу 60 лица. Брод со 200 лица се запали и се преврте во саботата неколку часа откако го напушти рибарскиот град Мбур, 100 километри јужно од главниот град Дакар, соопшти ИОМ. Сенегалската и шпанската морнарица и рибари спасија околу 60 лица, но најмалку 140 се удавија, се вели во соопштението на ИОМ. Опасниот морски премин од Западна Африка до Канарските острови некогаш беше главната рута за оние кои сакаа да избегаат од сиромаштијата. Откако Шпанија ги засили патролите во средината на 2000-тите, таа рута привлече помалку мигранти, но оваа година им стана повторно многу интересна.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...