14 C
Skopje
вторник, април 13, 2021
spot_img

НЕМА ДА ВИ СЕ ВЕРУВА ШТО Е ПОСКАПО ОД ЗЛАТО

Најскапите супстанции чинат милиони долари за грам

Чај поскап од злато, отров поскап од платина или мистериозна Калифорнија – тука спаѓаат најскапите супстанции во светот. Цената на некои од нив може да достигне милиони долари за грам. Сепак, постои супстанција чија цена е апсолутно зачудувачка во споредба со сè останато.

Следната листа вклучува само легални супстанции со кои се тргува, дури и ако тие се многу ограничувачки (како што се радиоактивни елементи), така што на списокот не се вклучени лекови. Исто така, не вклучува козметика и лекови чија цена е резултат на долгогодишно истражување и работа на научници, а не својства или реткост на една супстанца, пишува „Бизнис инсајдер Полска“.

Еве ги најскапите супстанции во светот:

Шафран
Најскапиот зачин на светот, кој е исклучително тешко да се одгледува. Потребни се до 80.000 за да се добие нешто повеќе од 450 грама шафран. Цвеќиња од крокус, и ова е само почеток – бидејќи самиот процес на сушење бара многу. Ова, пак, се претвора во високи цени, кои, меѓу нив, зависат од производителот и квалитетот. Во најскапите случаи, шафран чини дури 70 PLN за грам (околу 17 долари).

Лутециум
Хемиски елемент и еден од најретките метали на Земјата. Неговата висока цена е дериват, меѓу другото, и тешкотијата да се добие, бидејќи целиот процес е многу сложен. Поради својата реткост, тој има релативно малку употреби, вклучително и во индустријата, но неговите изотопи се користат и при третман на невроендокрини тумори. Цените на лутетиумот варираат околу 10.000. долари за килограм, или околу 10 долари за грам.

Црн кавијар белуга
Белуга е риба од семејството есетра, од која со кавијар се прави познатиот црн кавијар, кој се смета за деликатес на богатите луѓе. Со години, кавијарот белуга е тешко да се добие, и затоа е многу скап. Белугата положува јајца само еднаш во неколку години, а женките созреваат на возраст од 16-18 години. Цените се зголемија кога рибите се ставени на списокот на загрозени видови.  Килограм оригинален десерт може да чини од седум до 10 илјади долари, а во екстремни случаи дури 34 илјади долари.

Платина
Спротивно на верувањето на многу луѓе, платината како благороден метал не е поскапа од златото. Во моментов чини околу 26-27 долари за грам. Се користи не само во накит, туку пред сè во индустријата, медицината и електрониката.

Златото е несомнено една од најпопуларните руди, која се користи многу години во електроника, накит, но и како инвестиција. Златото во моментов е најскапо од 2012 година, а неговиот номинален рекорд во цените беше поставен во 2011 година: повеќе од 1.800 американски долари на унца (28,3 грама). Сепак, вреди да се запамети дека ова се номинални вредности и за споредба, на пример, за инвеститорите, честопати е вклучена инфлацијата.

Иридиум
Тој е еден од најтешките метали во светот. Се користи, на пример, во мотори со внатрешно согорување и напредни индустриски технологии. Неговата вредност значително се зголемуваше со текот на годините – во 2004 година чинеше околу 200 долари за унца, или приближно седум долари за грам, и сега е 1.660 долари за унца, или 58,6 долари.

Плутониум
Радиоактивен елемент, метал, користен во нуклеарни централи, нуклеарно оружје и, на пример, во некои вселенски технологии. Наместо тоа, не може да се купува приватно, бидејќи трговијата со плутониум е многу регулирана и строго ограничена – исто како и другите радиоактивни материјали. Плутон може да биде во различни сорти и цени, кои се движат од двесте долари до четири или пет илјади долари за грам.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести