Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

МИЛАНОВИЌ СО ШОКАНТНА ИЗЈАВА: Сите што зборуваат за полициски час ДА СЕ ЗАТВОРАТ

Претседателот на Хрватска, Зоран Милановиќ, изјави дека сите што зборуваат за потребата од воведување полициски час поради епидемиолошката состојба треба да бидат „затворени“.

– Јас не би вовел полициски час, во никој случај. Полицискиот час звучи како руски НКВД. Што, дали сега полицијата ќе поминува низ улиците со долги цевки – ги праша Милановиќ новинарите на гробиштата Мирогој во Загреб.

Милановиќ, инаку, положи венец и запали свеќа во Алејата на хрватските бранители по повод утрешниот ден на сите светци, затоа што премиерот и претседателот на парламентот, Андреј Пленковиќ и Гордан Јандроквој, ја игнорираа неговата покана да го сторат тоа заедно.

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 2.772 нови случаи на инфекција со корона вирус. Тековниот број на активни случаи во оваа земја е 15.106, а 1.027 пациенти се во болница. Има 74 пациенти на респиратори.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...