Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

КРИВИЧНИ ЗА ЛИДИЈА ДИМОВА И СОРАБОТНИЦИТЕ – ПРОНЕВЕРИЛЕ над 411 000 евра

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми кривичните пријави до обвинителството.

Опфатен е и сопственикот на фризерницата Зоран Златковски, еден надворешен советник и  благајникот во Агенцијата. Причиниле штета од големи размери на средства доверени од Европската заедница, велат од Финансиската полиција.

Се товарат за кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“, „измама на штета на средства на европската заедница“, „соизвршителство“ и „несовесно работење“.

Паралелно барањето за нејзино разрешување  денеска е стокмено на Илинденска бр.2 и испратено до членовите на Управниот одбор.

Но тие  не можат да ја разрешат Лидија Димова од директорската функција во НА само поради препораката на Владата дека го прекршила Етичкиот кодекс. Тоа не може да биде единствен аргумент за носење одлука, вели претседателката на одборот Сања Манасијевиќ Манчева и најави дека чекаат  ревизија од финансиското работење во институцијата, бидејќи законот за НА не предвидува разрешување од функција поради неетичко однесување.

Петтемина членови на Управниот одбор кои се именувани од Владата ќе се состанат следната недела и се очекува да се комплетира целото досие за Лидија Димова. Законски(член 17 од Закон за НА) Димова може да биде разрешена ако сама побара, ако е корисник на некоја од програмите и доколку ревизијата утврди сериозни неправилности во финансиското работење.

Фотелјата на Димова се тресе по аферата Фризерница и информациите за сомнително трошење на европски пари за образование. Во едниот случај  270 илјади евра се одобрени за ВЕЗ Трејд на Златковски, за проекти од образование.  Во другиот, според информации на ТВ24 15 илјади евра се сомнително потрошени на патувања, зад кои стои потписот на Димова. Случајот го следи и Европската комисија.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...