11 C
Skopje
понеделник, април 19, 2021
spot_img

Кој беше Амфилохие, ЧОВЕКОТ КОЈ ЈА ОБЕДИНИ ЦРНА ГОРА ПРОТИВ МИЛО ЃУКАНОВИЌ И УСПЕА ДА ГО УРНЕ

Владиката Амфилохије беше вториот човек во хиерархијата на Српската православна црква по патријархот Иринеј, и со своите пораки и изглед не остави никого рамнодушен со децении, без оглед на се многумина го обожуваа а други му се спротиставуваа.

До последниот ден се бореше за Метрополијата и Српската црква во Црна Гора, за Косово и Метохија како дел од Србија, за зачувување на српскиот идентитет и достоинството на Србите и црногорските православни во Црна Гора.

Тој беше против распадот на Југославија и за обединување на српските територии.

Амфилохије не го призна легитимитетот на црногорската православна црква. Тој јавно се спротивстави на независноста на Црна Гора и приемот на земјата во НАТО, додека признавањето на еднострано прогласената независност на Косово од Подгорица го оцени како предавство.

Во едно интервју во 2017 година, митрополитот Амфилохије објасни каква е неговата улога и пред кого е одговорен.

„Митрополите во Цетиње имаат своја тежина и сега морам да се грижам за својот народ. Никој не се прашува со што се занимава Папата со свој став и изјави за сите можни светски, морални, социјални теми. Која е разликата помеѓу Папата на Рим и митрополитот на Цетиње Амфилохије? Кога и да заминам од Цетиње го земам благословот од Свети Петар Цетињски и за возврат нему му полагам сметки и одговорност. Ја почитувам владата, но тој е на прво место за мене “, вели досегашниот митрополит.

Неговите следбеници велат дека во последните 30 години, сè додека тој бил митрополит, во Црна Гора биле обновувани или се граделе повеќе православни цркви отколку во времето на Немањиќ.

Противниците го критикуваа дека е премногу вклучен во политиката. И тој одговори во интервју за РТС – ако грижата за битието на луѓето и нивното достоинство е политика, тогаш јас се занимавам со политика.

Митрополитот Амфилохие беше заменик патријарх на Павле од 2007 година до неговата смрт во 2009 година и потоа до изборот на патријархот Иринеј во 2010 година. Во тие години, тој беше запрашан дали се гледа себеси како нов патријарх, на што одговори – „Црногорците нема да ратисаат толку лесно од мене“. .

Амфилохие рече дека само Албанија на Енвер Хоџа е поатеистичка земја отколку социјалистичка Црна Гора, но тој самиот беше изненаден 30 години подоцна од бројот на луѓе кои го следеа на литиите во борба при судски спор што протестираа против усвојувањето на законот за слобода на вероисповед со кој се укинуваат правата на имот на Српската православна црква во Црна Гора. Како последица на тие литии и општонароден отпор падна владата на Мило Ѓукановиќ која владееше во Црна Гора 30 години без прекин.

Митрополитот Амфилохије е роден на Божиќ, на 7 јануари 1938 година, во Бара Радовиќ во Доња Морача. Неговото секуларно име беше Ристо Радовиќ.

Основно училиште завршил во родниот град, а богословијата во Св. Сава во Раковица во Белград. Дипломирал на Богословскиот факултет во Белград во 1962 година. Студирал класична филологија на Филозофскиот факултет во Белград. Постдипломските студии ги продолжува во странство, во Берн и Рим.

Оттаму отишол во грчката православна црква да се замонаши, каде што престојувал седум години. Таму станал монах и служел како свештеник. Во тој период го бранел својот докторат на Св. Григориј Паламас.

По една година поминато на Света Гора, тој заминал да биде професор на Институтот Св. Сергиј во Париз, а од 1976 година станал доцент, потоа редовен професор на Богословскиот факултет Св. Јован Богослов на Српската православна црква во Белград, на Катедрата за православна педагогија (катехетика) со наставни методи.

Во мај 1985 година, беше избран за епископ на Банат. Од Вршац се преселил во Цетиње, каде што на 30 декември 1991 година бил востоличен за Митрополит на Црна Гора-Приморје, Зета-Брдо и Скендерија и егзарх на Пеќ.

Зборуваше руски, грчки, италијански, германски и француски јазик.

Амфилохиеј имаше добри и интензивни контакти со сегашниот папа Франциск, а во Цетиње беше домаќин на патријархот Московски и на цела Русија Кирил, неговиот пријател од студиите на Вселенскиот патријарх.

Читај Следно

10,349FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести