Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ЕКСПЕРТ ОД ХРВАТСКА: Ќе има по 3.000 заразени во ден, а потоа бројот ќе почне да паѓа

Директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Чапак, процени дека е реално дневниот број на новозаболени во Хрватска да биде 3.000, по што треба да започне да се намалува.

– Мислам дека е реално дека бројот ќе достигне 3.000 во следните неколку дена, но после тоа, според мојата проценка и проценката на математичарите, не мислам дека ќе продолжи да расте, рече тој.

Тој додаде дека новите мерки штотуку стапија на сила, така што други нема да бидат воведени се додека не се видат нивните ефекти.

Тој не најавува нови мерки, но посочи дека има цела низа мерки, меѓу кои има дополнителни ограничувања на бројот на луѓе што се собираат, дополнителни ограничувања на работното време, бројот на лица на спортски натпревари и тренинзи.

Тој рече дека финансиите не се единствената причина зошто Националниот штаб за цивилна заштита не одлучува за нова блокада и дека Хрватска, за разлика од некои други земји, нема толку големо зголемување на бројот на пациенти.

– Ние немаме толку раст како соседните и другите земји. Скандинавските земји традиционално се добри во тоа, но повеќето земји од Централна и Западна Европа имаат огромен раст. Нашиот раст не е толку голем и сметаме дека нашите мерки се добри и избалансирани, и тие ќе дадат ефекти, рече тој.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...