Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Десетици илјади луѓе масовно го напуштаат Париз пред карантинот !

Колони долги 700 километри се забележани на излез од Париз. 

Франција оди во карантин, а десетици илјади жители на француската престолнина вчеравечер создадоа масовeн метеж во сообраќајот.

На луѓето им е наредено да останат дома и да излегуваат само ако имаат потреба да заминат на лекар, во продавница или на работа.

Секој граѓанин кој ќе излезе од дома ќе мора да има документ со кој го оправдува својот излез, а проверките ќе ги врши полицијата.

Училиштата ќе останат отворени, но универзитетите ќе се затворат. Кафулињата и рестораните,  ќе бидат затворени, како и продавниците, освен сервисите за поправка на автомобили, супермаркетите, пералните, оптичарските и фармацевтските работилници.

Франција денеска има нови 47.637 заразени со коронавирусот. Вчера имаа 36.437 нови случаи, а во неделата рекордни 52.010. Во Франција од коронавирусот починаа повеќе од 36.000 луѓе. 
Освен Франција, во карантин оди и Германија. 

Инаку, деновиве во Франција имаше терористички напади, поради што на улиците ќе има неколку илјади војници повеќе.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...