Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТАЈНАТА НА ЕРДОГАН- Еве како успева да им пркоси на сите!

Обединетите нации посредуваа во договорот меѓу двете главни завојувани фракции на Либија за прекин на огнот во Женева на 23 октомври. Стефани Т. Вилијамс, заменик генерален секретар на ООН и вршител на должноста специјален пратеник во Либија, рече дека „двете страни се согласија на целосен, траен договор низ целата земја со непосреден ефект“. Вилијамс рече дека договорот предвидува предните сили да се вратат во нивните бази и сите странски сили и платеници да се повлечат од земјата во рок од три месеци – процес што ќе го надгледува ООН. Таа го нарече договорот „историски“ и им се заблагодари на „претседателот на Советот на претседателството, г-дин Фаез Сарај и другите членови на Советот, претседателот на Претставничкиот дом, г-дин Агила Салех и маршалот Калифа Хафтар“. ООН го „поздравија договорот“ постигнат „благодарение на напорите на Стефани Вилијамс“, опишувајќи го како индикација за „подобра, побезбедна и помирна иднина“.

Европската унија исто така брзо го поздрави либискиот компромис и вети поддршка. Шефот за надворешна политика на ЕУ, Џозеф Борел, не ја пропушти можноста да ја потенцира важноста за итно повлекување на сите странски борци и платеници. „Сите странски борци и платеници мора веднаш да се повлечат. Секоја странска интервенција е неприфатлива. Од своја страна, Европската унија е подготвена да го поддржи спроведувањето на Договорот за прекин на огнот со конкретни активности, во согласност со одлуките на Советот за безбедност на ООН “, рече тој во својата изјава. Ден по договорот, Русија ја изрази својата поддршка.

Само турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган беше циничен во врска со либискиот договор за прекин на огнот. По неговото објавување, тој го опиша договорот како нема кредибилитет и дека времето ќе ја покаже неговата сигурност. Затоа, тој се сомневаше во одржливоста на примирјето, како што ООН, ЕУ и другите водечки актери во конфликтот сакаа и се надеваа. Анкара е незадоволна од договорот, бидејќи една од најважните точки на договорот предвидува укинување на присуството на странски сили и протерување на сите платеници од Либија.

Написот директно е насочена кон Турција затоа што ужива во објектите на ал-Ватија, стратешки важна воздушна база во западна Либија и поморска база во Мисрата. Последното е особено потребно за Турција да ги задржи своите амбиции во источниот Медитеран. Покрај тоа, има сириски платеници што Турција ги пренесе во Либија. Интересно е што силите координирани со либискиот воен лидер Калифа Хафтар го толкуваа agreementеневскиот договор како начин да се ослободат од турското влијание врз либиските работи. Портпаролот на либиската национална армија предводена од Хафтар, генерал-мајор Ахмед ал-Мисмари, го поддржа договорот, велејќи дека „исклучувањето на Турција од либиската сцена е приоритет“ за да се обезбеди успех на мировните разговори. Затоа е разбирливо дека Ердоган не е заинтересиран за спроведување на договорот од Женева.

Неговите цинични приговори за договорот се прикриена закана за продолжување на борбите. Како и да е, како Ердоган може да ги предизвика ООН, ЕУ, Русија и сите други засегнати страни кои го потпишаа договорот од Женева? Тој може. Тој има моќни карти, бидејќи ги држи конците на некои фракции што ја сочинуваат владата на Триполи во Либија. Со други зборови, тој има влијание врз некои членови на владата на Националниот договор со седиште во Триполи.Навистина, моќниот министер за внатрешни работи Фати Башага и Муслиманското братство изгледа не се обврзаа на договорот како што тоа го стори Фајез ал-Сарај. Затоа, лондонскиот проамерикански неделник со седиште во Обединетите Арапски Емирати, напиша: „Аналитичарите, сепак, сметаат дека можноста за ново избувнување борби во Либија не е толку мала, особено во светло на инсистирањето на Соединетите држави да не признаат никаква руска улога во земјата.

Ваквите стравувања се рефлектираа во изјавите на генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш. „Обновената ескалација на конфликтот на истокот на Медитеранот, исто така, го рефлектира пркосот на Ердоган кон меѓународните институции и договорот од Женева Турција ги продолжи своите активности за истражување на сеизмиката во спорните води во источниот Медитеран. Се сметаше дека е спречен ризикот од воена конфронтација меѓу Турција и Грција со повлекувањето на турскиот брод за истражување на сеизмика Орук Реис на 12 септември и почетокот на истражните разговори меѓу Анкара и Атина. Сепак, Орук Реис беше вратен во спорната поморска зона на 12 октомври, претворајќи ги напорите за деескалација на НАТО и ЕУ, особено Германија, на почетокот. Како такво, Ердоган го потврди моето набудување во написот на Ал-Монитор во септември.

„Одлуката на Ердоган да повлече турски брод од областа на конфликтот може да означи само пауза до крајот на претстојниот самит на ЕУ во обид да се избегнат можните санкции на ЕУ. „Му е јасно дека ќе се врати, наместо да работи на деескалација и да и даде предност на дипломатијата“, напишав тогаш. Тој навистина го стори тоа и со тоа ги отфрли надежите на изјавата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, за деескалација на тензиите во источниот Медитеран. Грците го сметаа Столтенберг за заштитник на Турција. Сè додека Ердоган се сврти од несовесниот курс во својата таканаречена асертивна надворешна политика и најде доволно простор за маневрирање, тој може да се извлече од пркоси на институциите како ООН, ЕУ, па дури и НАТО.Тој дури се осмели да биде во конфликт со Соединетите држави.

И покрај предупредувањата на САД кон Турција дека Анкара ризикува сериозно да ги наруши односите со Вашингтон, Турција го тестираше С-400. „Тие се тестирани, се тестираат. Позицијата на Америка апсолутно не е обврзувачка за нас. Ние нема да ја прашаме Америка “, рече Ердоган на 23 октомври. Два дена подоцна, на 25 октомври, зборувајќи во градот Малатја во источна Анадолија на локалниот конгрес на неговата партија, Ердоган отиде уште подалеку во пркос. „Соединетите држави не знаат со кого имаат работа. Веќе воведуваат санкции, какви и да се“, рече тој. Ден претходно, на вториот состанок на локалната партија во централната анатолска провинција Кајзер, тој прибегна кон невиден јазик во однос на францускиот претседател Емануел Макрон. „Кој е проблемот на оваа личност по име Макрон со муслиманите и исламот? „На Макрон му треба третман на ментално ниво“, рече тој. Како резултат, Франција го отповика својот амбасадор во Анкара. Ердоган ги обвини Макрон и другите европски лидери за дискриминација на муслиманите во Европа и исламофобијата.

Прашањето е: Како Ердоган може да им пркоси на скоро сите меѓународни институции и големите сили во светот истовремено? Како се осмелува да се бори на повеќе фронтови и да се извлече од тоа? Прашањето е уште поважно во врска со неодамнешното учество на Турција во војната во Јужен Кавказ, кое се смета за руски двор. Турција е единствената земја што ги отфрла напорите за прекин на огнот на Минската група на ОБСЕ, ко-претседаваа Русија, САД и Франција во војната меѓу Ерменија и Азербејџан. Ефективната воена помош на Турција одигра голема улога во успесите на Азербејџан на теренот и го смени балансот на силите во конфликтот. И ова до одреден степен го објаснува горенаведеното. Остатокот од одговорот лежи во личните врски на Ердоган со Путин. Иако ставовите на Турција и Русија за конфликтот во Нагорно Карабах драстично се разликуваат, рускиот лидер Владимир Путин звучеше многу благо кон Ердоган во изјавата за улогата на Турција во конфликтот. Говорејќи во годишниот клуб за дискусии Валдаи на 23 октомври, тој рече: „Нашата соработка со Турција се шири. Турција е наш сосед и можам подетално да ви кажам колку е важна интеракцијата меѓу нашите земји и за Турција и за Русија. Колку и да изгледа тврд ставот на претседателот Ердоган, јас знам дека тој е флексибилна личност и дека е можно да се најде заеднички јазик со него.

“Путин ги призна разликите што Русија ги има со Турција, велејќи: „Па, не гледаме на сите работи исто. На пример, ние не сме секогаш на иста страна во однос на ситуацијата во Јужен Кавказ “ . Како и да е, тој зазеде одбранбен став кон Ердоган и рече: „Тогаш, зошто покаже со прст кон Ердоган? Што треба да правиме? „Кога позициите се разминуваат, ние бараме компромис. Путин научил начини на време да комуницира со Ердоган. На 26 октомври, руските авиони го бомбардираа кампот за обука на Фаилак ал-Шам, бунтовничка група спонзорирана од Турција во провинцијата Идлиб во северозападна Сирија, предизвикувајќи многу жртви и убивајќи околу 80 лица. Ова може да се толкува како индиректно руско предупредување до Турција за позицијата на Анкара кон Јужен Кавказ. Западните сојузници на Турција не знаат како да комуницираат со Ердоган. Неединственоста во рамките на ЕУ, инерција меѓу редовите на ЕУ, преокупацијата на САД со пандемијата на коронавирусите и претстојните избори ги условија западните сили да покажат единствен фронт против Турција. Ако не го променат драстично дискурсот кон Ердоган, Ердоган ќе се извлече од расипување на договорите за прекин на огнот од Северна Африка до Јужен Кавказ. Тој ќе може да се бори на повеќе фронтови истовремено.

најчитани вести

Македонија

Како што Заев се колнеше во „жицата македонска“, така и „жицата“ на првиот човек на ВМРО-ДПМНЕ не издржа многу. Две ипол години по донесувањето...

Свет

Некои грешки во самостојниот третман на коронавирусот можат да му наштетат на организмот, па дури и да доведат до смрт, сподели лекарот и ТВ-презентер...

Свет

На почетокот на ноември 2017 година, речиси 400 најмоќни луѓе од Саудиска Арабија, меѓу нив принцови, тајкуни и министри, беа повикани и приведени во...

Свет

Многу промени ќе се случат, а Бил Гејтс на почетокот на оваа недела зборуваше за долгорочните последици од пандемијата врз нашите животи. За некои,...