Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Маски, растојание, дезинфекција но тоа не е се – ПОТРЕБНА Е И ДРУГА РАБОТА ВО ЗИМСКИТЕ ДЕНОВИ

Поради коронавирусот, експертите предупредуваат дека мора да се носи маска за лице, да се чува физичко растојание и редовно да се мијат рацете.

Сепак, со доаѓањето на постудено време и почестиот престој во затворен простор, треба да се додаде четвртиот – свеж воздух.

Лошо проветрените простории ја зголемуваат можноста за пренесување на вирусот преку аеросоли, честички кои „лебдат“ во воздухот, објаснува директорот на Одделот за инфективни болести на Медицинскиот факултет во Росток, д-р Емил Ресингер.

– Со ширењето на капките, далеку помалите аеросоли се сметаат за главен пат на пренесување на коронавирус, иако во помала мера – вели д-р Ресингер.

И додека капките паѓаат на подот релативно брзо, полесните аеросоли можат да се задржат во воздухот подолго и со тоа да се шират во затворени простории. Најлесен начин да го спречите ова е да го отворите прозорецот од време на време.

Стравувањата дека ќе настинете се неосновани, тврдат медицински експерти.

– Проветрување на просторијата неколку минути тешко може да ја промени температурата во просторијата – забележува лекарот и додава дека предметите во просторијата иѕњидовите ја одржуваат температурата и ќе ја ослободат задржаната топлина.

Германски експерти препорачуваат канцелариите да се проветруваат на секој час по 20 минути. Ако има помалку луѓе кои седат во просторијата, доволно е 10 минути.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...