Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Што може да очекуваме од првата генерација вакцини против КОВИД-19

Членката на британската работна група за развој на вакцината, Кејт Бингам, рече дека првата генерација на вакцини против коронавирусот веројатно нема да биде совршена и дека може да не делува на сите.

– Сепак, не знаеме дали некогаш ќе имаме вакцина против коронавирусот. Важно е да не се биде премногу оптимист – изјави Бингам за медицинскиот журнал „Лансет“.

Таа рече дека првата генерација на вакцини против Ковид 19 може само да ги намали симптомите на инфекција, па дури и тоа не е гаранција дека ќе биде ефективна за секого.

– Многу, дури би рекла потенцијално сите вакцини може да бидат неуспешни. Фокусот на вакцините е зајакнување на имунолошкиот одговор кај луѓето постари од 65 години, додаде Бингам.

Таа заклучи дека капацитетот за глобално производство на вакцини не ги задоволува потребите за милијарди дози, како што бараат скоро сите земји во светот, па дури и за Велика Британија нема доволно можности да се направат доволно вакцини.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...