Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ФЕНОМЕН: Со НУЛА ЗАРАЗЕНИ ова место е РАЈ НА БАЛКАНОТ

Ластово, остров од далматинскиот архипелаг, оддалечен пет часа со траект од Сплит, со околу 760 жители, нема ниту еден позитивен од почетокот на епидемијата на коронавирус.

За жителите на Ластово корона, се наведува, живее само исклучиво во лошите вести од ТВ, радиото и Интернетот.

Од февруари, кога беше регистриран првиот случај на коронавирус во Хрватска, до денес, никој, апсолутно никој, не е заразен на Ластово.

Нешто друго се случува таму! Токму во коронската криза во Ластово се случува „бебешкиот бум“.

Оваа година, додаваат тие, се очекуваат 10 бебиња, а меѓу нив има и неколку бремени жени кои имаат датум на породување на овој „остров на среќата“ од крајот на јануари до средината на февруари.

Иако нема корона, Крстот штаб на Ластово постои, а шефицата на тој штаб, Маргарет Хропиќ, вели дека нема објаснување за фактот дека цело време немало случај на корона на островот.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...