Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТРАМП: Русија и Кина ни завидуваат бидејќи имаме најмоќно оружје

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Русија и Кина и завидуваат на воената моќ на Соединетите американски држави.

Зборувајќи пред своите гласачи во државата Висконсин, тој вети дека, доколку биде реизбран за претседател, ќе ја направи земјата главен светски производител на стоки и ќе стави крај на зависноста од Пекинг.

– Ги имаме најдобрите вооружени сили на светот. Русија и Кина ни завидуваат. Никој не сметаше дека сме способни за тоа, но сето тоа беше направено во САД. Нашето нуклеарно оружје е во најдобра состојба. Само се надевам дека не треба да го користиме, рече претседателот.

Трамп постојано рече дека САД работат на развој на „супер-ракета“, чија брзина е 17 пати поголема од брзината на звукот.

На почетокот на септември, Пентагон објави успешно тестирање на прототип на хиперсонично оружје. Во исто време, американската команда призна дека заостанува зад Русија и Кина во таа област за најмалку пет години.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...