Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

НИКОГАШ ДА НЕ ПОМИСЛИТЕ ДА ГО БРИЧЕТЕ ОВОЈ ДЕЛ ОД ТЕЛОТО, предупредуваат стручњаците!

Мазни нозе, неговани пазуви, избричено интимно подрачје: бричот кај многумина често е во акција за телото или лицето да бидат без влакна. 

Бидејќи отстранувањето влакна оди лесно и едноставно, често бричот го употребувате и на места каде што не би требало. Тука спаѓа и едно сосема посебно место – веѓите. 

Отстранувањето на влакненцата на веѓите со помош на брич никако не се препорачува. Имено, постои опасност да се уништи природниот облик на веѓите со погрешно бричење, а тие се природна заштита на телото. Веѓите имаат одредени еволуциски функции, велат дерматолозите. 

Нивната главна функција е да ги штитат очите од пот, нечистотија и прашина. Ако се избричат премногу влакненца или погрешно се отстранат, веѓите ја губат својата функција. Заради тоа мора да внимавате и никогаш на веѓите не користете бричови или тример, туку поедноставно – искубете ги со пинцета. 

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...