Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

КАТАСТРОФА: 870 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 и 14 ПОЧИНАТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2647 тестирања, а регистрирани се 870 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-422, Куманово-28, Дебар-10, Штип-25, Прилеп-28, Тетово-64, Струга-10, Велес-38, Битола-29, Охрид-26, Кавадарци-9, Гостивар-23, Гевгелија-13, Струмица-55, Крива Паланка-5, Радовиш-10, Крушево-1, Кочани-13, Пробиштип-4, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-3, Валандово-2, Виница-1, Делчево-6, Кратово-3, Свети Николе-4, Кичево-20, Ресен-7, Неготино-8.  

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 292 оздравени пациенти од: Скопје-142, Куманово-14, Штип-8, Прилеп-9, Тетово-21, Струга-2, Велес-2, Битола-9, Охрид-4, Кавадарци-2, Гостивар-4, Гевгелија-5, Струмица-26, Радовиш-7, Кочани-6, Пробиштип-1, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-3, Кратово-1, Свети Николе-3, Кичево-8, Ресен-4, Неготино-5.

Починати се 14 лица, тројца пациенти од Скопје (51, 60 и 83г), тројца од Куманово (65, 71 и 53г), еден пациент од Дебар (80г), двајца од Прилеп (55 и 56г), еден од Тетово (63г), еден од Велес (65г), еден од Струмица (68г), еден од Радовиш (72г) и еден пациент од Кратово (75г). Сите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 28697, бројката на оздравени пациенти е 19771, на починати е 963, а бројот на активни случаи изнесува 7963.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 12363, активни 3828

• Куманово 2189, активни 348

• Дебар 331, активни 53

• Штип 1597, активни 227

• Прилеп 1172, активни 366

• Тетово 2030, активни 451

• Струга 807, активни 98

• Велес 586, активни 212

• Битола 606, активни 219

• Охрид 658, активни 200

• Кавадарци 447, активни 177

• Гостивар 1145, активни 165

• Гевгелија 345, активни 168 (18 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 52 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 817, активни 458

• Крива Паланка 218, активни 71

• Радовиш 217, активни 79

• Крушево 23, активни 3

• Кочани 661, активни 195

• Пробиштип 172, активни 38

• Демир Хисар 77, активни 15

• Македонски Брод 103, активни 7

• Пехчево 57, активни 6

• Берово 198, активни 45

• Валандово 95, активни 33

• Виница 165, активни 55

• Делчево 237, активни 106 (54 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 40, активни 11

• Свети Николе 462, активни 70

• Кичево 514, активни 136

• Ресен 235, активни 59

• Неготино 130, активни 64 (18 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2647 теста се преку: ИЈЗ-902, ЦЈЗ Скопје-120, Авицена-471,  Биотек-218, МАНУ -199, Жан Митрев (Филип Втори) -272, Систина со PCR метода -190, лабораторија Лаор –59, Судска медицина-10, ЦЈЗ Битола-108, Инфективна клиника-6, ГАК-0, Синлаб-92, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 240.658 тестирања на Ковид -19.  

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 13 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 150 пациенти. На кислородна поддршка се 113 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле хоспитализирани се 8 деца и 8 позитивни мајки, 3 деца и 2 мајки суспектни на ковид-19

Во ГОБ „8 Септември“ има 8 приеми, а вкупно хоспитализирани се 48 пациенти. На респиратор се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 64, а во болницата во Штип се 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија и Кавадарци се хоспитализирани 294 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 180

• Гази Баба – 492

• Аеродром – 710

• Карпош – 580

• Центар – 535

• Кисела Вода – 467

• Ѓорче Петров – 324

• Бутел – 186

• Шуто Оризари – 35

• Студеничани – 14

• Сарај – 29

• Арачиново – 8

• Илинден – 66

• Сопиште – 35

• Чучер Сандево – 20

• Петровец –24

• Зелениково -10

• Странец – 22

• Нераспределен- 91

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...