Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Во НОРВЕШКА ќе се возат исклучиво ЕЛЕКТРИЧНИ АВТОМОБИЛИ

Норвежаните веќе се далеку пред другите европски земји во областа на електрификацијата на возниот парк. Кога станува збор за експанзијата на електричните автомобили, Норвешка често се користи како пример за репутација.

Во септември, дури 61,5% од сите нови автомобили продадени во таа земја биле на електрична енергија. Ова претставува значителен скок во споредба со 2019 година, кога 42,4% од испорачаните нови автомобили користеле електрична енергија како единствено гориво, пренесува Ројтерс.

Исто така, овие податоци се охрабрувачки за владата на Норвешка, која планира целосно да ја запре продажбата на автомобили со мотори со фосилни горива до 2025 година.

Доколку продолжи овој тренд на продажба на електрични возила, и засега нема индиции дека тоа нема да се случи, ако живеете во Норвешка најмногу пет години ќе мора да возите електричен автомобил.

Вистина, бензинските и дизел моторите сè уште ќе бидат на патиштата, но со текот на времето, овој тип на возило полека ќе застари, така што се очекува да останат само во мал број, главно како олдтајмери ​​и колекционерски предмети.

Најголемиот европски производител на автомобили, Фолксваген, брзо се прилагодува на владините планови и наоѓа своја пресметка.

Според локалниот увозник на возила на компанијата, производителот очекува дека до 2021 година, дури 90 проценти од продажбата во Норвешка ќе биде на електрична енергија, а во 2023 година тој број ќе биде 100%.

Ова е поткрепено со податоците за продажбата на автомобили од септември.

Електричниот Фолксваген ID.3, кој пристигна на норвешкиот пазар само минатиот месец, веднаш во септември стана најпродаван модел, пред моделот 3 на Тесла.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...