Connect with us

Hi, what are you looking for?

Спорт

Револуција во фудбалот: Офсајд од 10 сантиметри нема да биде офсајд!?

Се подготвува револуција во фудбалот, и тоа прво во Холандија. Имено поради проблемите со ВАР технологијата, во оваа земја во блиска иднина ќе го промени правилото за офсајд. Имено се допушта “дозволена грешка“, со други зборови ако еден играч биде 10 сантиметри во офсајд, тој нема да биде во недозволена ситуација, безр разлика што е најблиску од противничкиот гол, и ако даде гол истиот ќе му биде признаен.

Чудно.

Со ова не се сложуваат Англичаните кои просто ја саботираат оваа нова идеја. Тие веднаш на ФИФА и сугерирале да не го усвои ова ново правило. Инаку ова се прави со цел да се зголеми бројот на голови, посебно ако се знае дека откако е воведен ВАР има помалку голови во просек на натшреварите. А многу од нив се поништени поради милиметарски или микронски офсајди.

sportmedia.mk

најчитани вести

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

НЕКОИ работи се повторуваат одново и одново во разни филмови, но во реалноста многу ретко. И ова е особено точно кога станува збор за...

Забава

Светски познатата пејачка Ерика Баду изненади многумина кога на Twitter објави дека е позитивна и негативна на тестот за вирусот корона. Ерика направи брз...

Забава

ОВЕН Работа: Под голем стрес сте на работа. Не само што имате проблеми за реализација на плановите, туку добивате лоши вести за финансиите. Љубов:...