Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Мислите дека 2020 е лоша година, еве што се случувало во НАЈЛОШАТА ГОДИНА ВО ИСТОРИЈАТА

2020 година според многумина е најлошата година досега, како резултат на промените предизвикани од пандемијата на вирусот корона, но имаше и многу потешки периоди во кои владееше смртта и гладот. 2020 година е навистина ужасна година, па затоа е тешко да се обвини секој што смета дека ова е најлошата година досега, но историчарот на Харвард, Мајкл МекКормик, не се согласува. Во едно интервју во 2018 година, тој утврди дека најлошата година за човештвото била пред 536 години. „Тоа беше почеток на најлошиот период за човештвото, ако не и најлошата година“, рече тој за магазинот „Сајанс“.
Мистериозна магла и 18 месеци темнина
Таа година, мистериозна магла (денес се знае дека е резултат на вулканска ерупција) ги покри Европа, Блискиот исток и делови од Азија, проследена со 18 месеци темнина. „Сонцето беше без светло, блескаше слабо цела година, како Месечината“, забележа тогашниот византиски историчар Прокопиј. Тоа лето, температурата варираше од 1,5 до 2,5 степени Целзиусови, со што започна најстудениот период во последните 2.300 години. Во Кина паѓаше снег, предизвикувајќи да не успеат земјоделските култури и луѓето да гладуваат.
Пандемија што уби половина човештво
Во следните години, ситуацијата започна да се влошува. Во 541 година, во римското пристаниште Египет се појави чума и започна брзо да се шири. Од чумата загинаа меѓу една третина и половина од населението на Источното римско царство, што, според МекКормик, го забрзало неговото распаѓање. Чумата се прошири низ целиот Медитеран, Европа и Блискиот исток. Патем, ова беше првата пандемија на чума во историјата и беше наречена и чума на Јустинијан, по византискиот владетел Јустинијан, кој и самиот се зарази со неа. Некои историчари ја сметаат за една од најлошите пандемии досега, и се наведува дека уби околу 100 милиони луѓе, односно половина од светското население во тоа време. Историчарите веќе подолго време шпекулираат за потеклото на маглата што се појавила во 536 година, а пред две години, научниците анализирале мраз од швајцарски глечер и откриле дека вулкан избувнал на Исланд таа година, а пепелта се проширила низ северната хемисфера. Следувале уште две ерупции – во 540 и 547 година. После тоа дојде чумата што предизвика економски колапс во Европа, која траеше до 640 година.

најчитани вести

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...